Indonezja

16.09-01.11.2018

  (Zielona Góra – Warszawa – Bali – Flores -Bali – Nusa Lembongan- Warszawa – Zielona Góra)

 Na podróż do Indonezjii skusiła nas atrakcyjna cena przelotu czarterowego dreamlinerem bezpośrednio z Warszawy na Bali. Bilety zakupiliśmy w cenie 1849 zł /os. na R.pl dwa dni przed datą wylotu. Kolejnego dnia zaplanowaliśmy cały program zwiedzania i zakupiliśmy bilety na wewnętrzny przelot na wyspę Flores. Naszą relację z podróży przedstawiamy z podziałem na wyspy, które udało nam się zwiedzić.

Przed wyjazdem pamiętajcie, że najbardziej turystyczna czyli Bali to niekoniecznie dzika i niecywilizowana wyspa, a bardziej komercyjna i mimo wszystko dość droga wyspa porównując do innych azjatyckich krajów jak np. Tajlandia czy Indie. Co najbardziej rzuca się w oczy to uśmiech i uprzejmość Balijczyków, którą widzimy na każdym kroku. To kraj najmilszych ludzi, który do tej pory odwiedziliśmy.  Z tego co lokalni mieszkańcy twierdzą to fakt, że muszą dbać o turystów, ponieważ dzięki nim mogą zarabiać. Druga sprawa to wszechobecna zieleń, która jest tutaj bardzo intensywna nawet w porze suchej. Wodospady, tarasy ryżowe, palmy i kolorowe świątynie to wizytówki Bali.

TIPY:

  • Wszędzie, gdzie nie ma ustalonych odgórnie cen należy się mocno targować.
  • Najlepszym i najtańszym środkiem transportu jest skuter.
  • UWAGA na kantory z wymianą walut! Bezpieczniej jest nie wymieniać od razu wszystkich pieniędzy, a podzielić sobie fundusze na parę razy, aby uniknąć prób kradzieży i oszukania.
  • W okolicach lotniska i Kuty kursuje GRAB warto skorzystać z aplikacji i tańszych przejazdów niż regularną taksówką
  • Lokalną kartę SIM z pakietem internetu możemy zakupić po przylocie na lotnisku w Denpasar (koszt ok 125 000 INR) – w różnych punktach mogą być różne ceny, warto popytać w paru miejscach.