Nusa Lembongan

Rejs na Nusa Lembongan

Na Nusa Lembongan dostać się możemy m.in. z miejscowości Sanur na Bali. W zależności, z której strony wyspy mamy hotel możemy wybrać Rejs na przystań Mushroom Bay oraz Jungut Bay. My wybraliśmy Mushroom Bay, gdyż była bliżej zarezerwowanego hotelu. Bilety możemy zakupić na przystani w Sanur. Na szybką łódź możemy kupić bilety z wyprzedzeniem w jedną lub dwie strony. My zdecydowaliśmy się na bilet w dwie strony i zapłaciliśmy za niego 350 000 IDR / os. Z tego co wyczytaliśmy w internecie przed wyjazdem jest możliwe dotarcie wolną łodzią o wiele taniej. Po zorientowaniu się na miejscu okazuje się, że bilety są dostępne dopiero przy wejściu na łódź, nie zawsze wypływa i trwa to o wiele dłużej. Nie podejmowaliśmy się ryzyka i szkoda nam było czasu więc skorzystaliśmy z szybkiej łodzi. Rejs nie trwa długo. W przeciągu około godziny jesteśmy już na miejscu. Wszystkie bagaże są transportowane przez tragarzy na górny pokład łodzi. Każdy podróżujący musi też ściągnąć buty i włożyć je do przeznaczonego do tego celu kosza.

Transport na wyspie

Tak samo jak na Bali czy Flores najlepszym i najtańszym sposobem podróżowania jest skuter. Wynajęcie skutera na Nusa Lembongan to koszt ok 70 IDR / dzień. Oprócz skuterów kursują tutaj również zbiorowe taksówki, ale ceny za nie są dość wysokie. Drogi są słabej jakości. Aplikacja Grab nie funkcjonuje. Wyspa jest mała więc spokojnie objedziemy ją skuterem w niedługim czasie. Nusę Lembongan  z mniejszą sąsiadująca wyspą Nusa Ceningan łączy niewielki żółty most, którym swobodnie przejedziemy skuterem bądź pieszo.

Dream Beach

Najpiękniejsza plaża na wyspie to właśnie Dream Beach. Kolor wody jest tutaj tak lazurowy, że aż pieką oczy. Plaża jest piękna, piaszczysta. Z klifu całość tworzy widokówkowy krajobraz. Sceneria jest zachwycająca. Każdy skusi się na przystanek w tym miejscu. Jest tylko jeden minus, a mianowicie bardzo duże fale. Zanurzając nogi w wodzie resztki rafy koralowej obijają się o nogi pod wpływem intensywnych fal. Ciężko więc wejść do wody i mało kto korzysta tutaj z  kąpieli, gdyż jest mocno utrudniona. Obowiązkowo trzeba się tutaj zatrzymać.

Devil’s tears

Tak zwane Łzy Diabła to kolejna atrakcja wyspy.Znajduje się zaraz tuż obok Dream Beach.  Są to strome klify i urwiska, przy których zaobserwujemy bardzo silne fale. Dodatkowo fala, która wpada pod klif odbija się po chwili i wystrzela z ogromną mocą. To bardzo ciekawe zjawisko. W okolicy znajdziemy również wiele straganów z owocami, napojami i pamiątkami.

Rafy koralowe przy Nusa Lembongan

Pół-dniową wycieczkę na okoliczne miejsca do snurkowania wykupiliśmy w hotelu, w którym się zatrzymaliśmy. Koszt wycieczki to 250 000 IDR / os. Obejmowała ona trzy miejsca. Pierwsze z nich słynne jest z pojawiających się mant. Manta point znajduje się na południowym wybrzeżu sąsiadującej mniejszej wyspy Nusa Ceningan Niestety podczas naszej wyprawy nie udało się spotkać żadnej manty. Kolejny punkt znajdował się przy wyspie Nusa Penida. Była to rafa koralowa przy Crystal Bay. Tutaj spotkamy naprawdę sporo kolorowych ryb. Samych koralowców już mniej. Trzeba uważać na meduzy, których jest tutaj wiele i boleśnie parzą. Ostatni punkt znajdował się na północnym wybrzeżu Nusa Lembongan. Tutaj zaobserwujemy zarówno trochę rafy i  ryb.

 

Dodaj komentarz