Marsa Alam

01-08.05.2018

Marsa Alam – Egipt

(Zielona Góra – Moszna – Katowice – Marsa Alam –

Katowice – Zielona Góra)

Egipt jako jedno z niewielu miejsc, gdzie w dobrej cenie i jednocześnie w bardzo dobrych warunkach zakwaterowania, z gwarantowaną pogodą możemy wypocząć o każdej porze roku. To idealna destynacja na błogie lenistwo i totalny reset dla wszystkich miłośników nie tylko słońca, formuły All Inclusive , ale przede wszystkim przepięknych raf koralowych. To właśnie Marsa Alam słynie z najpiękniejszych raf koralowych występujących w Egipcie. Nasz wyjazd był typowym pakietem wykupionym w Biurze Podróży. W przypadku tego kierunku ceny są tak przystępne (ok. 2000-2500 PLN/ os. ), że nie ma zupełnie sensu organizowania tego na własną rękę jeśli planujemy typowy wypoczynek w kurorcie.

Transport i zakwaterowanie

Loty czarterowe do Marsa Alam realizowane były w tamtym czasie tylko z Katowic lub Warszawy. W związku z  tym wybraliśmy port lotniczy w Katowicach, który usytuowany jest ok 30 km na północ od centrum miasta. Dojazd z Zielonej Góry jest dobry choć męczący ze względu na dużą odległość. Jadąc w stronę lotniska zachęcamy wyjechać wcześniej, ze sporym zapasem czasu. Umożliwi to zjechanie nieco z trasy w celu odwiedzenia zabytkowego zamku w miejscowości Moszna. Ten piękny obiekt warto zobaczyć na własne oczy. Jest to miejsce bardzo często wybierane na sesje małżeńskie, które prezentują się naprawdę bajkowo.

Parkingów do pozostawienia auta na czas podróży w okolicy lotniska jest bardzo dużo więc każdy może być spokojny, że miejsce się zawsze znajdzie, ale warto pomyśleć o rezerwacji już przed wyjazdem.  My korzystaliśmy ze sprawdzonego już START Parking.

Lot do Marsa Alam trwa ok 4,5 h. Wiza egipska, którą można zakupić po przylocie do Egiptu kosztuje 25 USD / os.

Three Corners Equinox Beach Resort

Hotel, który wybraliśmy na nasz pobyt to Three Corners Equinox Beach Resort 4*. Jest to hotel belgijskiej sieci, który możemy w 100% polecić. Położony jest bezpośrednio przy plaży z bardzo ładną rafą koralową – możliwe zejście po drabince z pomostu lub z plaży. Pokoje w budynku głównym przestronne i ładne, jedzenie smaczne i zawsze duży wybór, animacje prowadzone głównie wieczorem, a przy basenie jedynie w określonych godzinach dzięki czemu można w ciszy i spokoju wypocząć.

Marsa Alam

To co najważniejsze, a nie każdy zdaje sobie z tego sprawę jadąc do Marsa Alam to sprawa lokalizacji i infrastruktury poza hotelowej. Wybierając Marsa Alam trzeba pamiętać, że poza hotelem nie ma praktycznie nic – tylko pustynia. Osoby, które chciałyby mieć dostęp do większego życia nocnego lub rozrywki wokół hotelu powinny zastanowić się nad wyborem np. hotelu w regionie Hurghady. Największym bogactwem Marsa Alam są rafy koralowe. Są one uważane za najładniejsze i najlepiej zachowane w całym Egipcie. Tutaj jest najwięcej szkół nurkowych, a także bogata oferta wycieczek lokalnych na pobliskie rafy ( zarówno snorkling z rurką jak i nurkowanie z butlą). To również dobra baza wypadowa na zwiedzanie Asuanu.

Wycieczki lokalne Marsa Alam 

Oferta wycieczek fakultatywnych jest bogata. Możemy wybierać z tych proponowanych u Rezydentów Biur Podróży jak i również lokalnych biur. Poniżej przedstawimy wycieczki, z których korzystaliśmy podczas naszego pobytu z lokalnego Biura „Marsa Tours”, gdzie rezerwacji dokonaliśmy już na miejscu telefonicznie.

Sataya – rejs do „domu delfina”

Wycieczka całodniowa, na której mamy możliwość pływania z dzikimi delfinami ! Wycieczka zaczyna się bardzo wcześnie rano , ponieważ dojechać musimy do portu Hamata ok 100 km na południe od Marsa Alam. Dopłynięcie statkiem do miejsca, gdzie najczęściej pojawiają się delfiny trwa ok 2 h  zatem wycieczka jest trochę męcząca, ale warto ! Po dopłynięciu do tzw. „Rafy Delfinów” zakładamy maski z rurką, płetwy i jesteśmy podzieleni na grupy kilkuosobowe. Przechodzimy na mniejszej motorówki wraz z przewodnikiem i razem podpływamy w miejsce, gdzie wskakujemy do wody.

Pływamy zaraz nad całą grupą kilkudziesięciu delfinów, które zaciekawione często podpływają blisko nas. Jest ich naprawdę mnóstwo. Są to dzikie stworzenia więc niejednokrotnie przewodnik przypomina, aby ich nie dotykać. Mając głowę w wodzie i podziwiając te wspaniałe ssaki słyszymy specyficzne odgłosy, które wydają. Co jakiś czas odpływają i przypływają ponownie zatem możliwości do ich obserwacji jest kilka. Wrażenia są niesamowite ! Koszt wycieczki to ok 45 USD /os. – w cenie jest zawarty lunch i napoje.

Marsa Mubarak -Ogród Koralowy

Wycieczka pół-dniowa, która rozpoczyna się z Portu Ghalib. Podczas rejsu są dwa przystanki na snurkowanie. Pierwszy z nich to Shuna, gdzie możemy podziwiać rafę koralową. Kolejne miejsce to Marsa Mubarak (IMBARAK), tutaj często spotykane są żółwie oraz krowy morskie (diugonie – ogromne ssaki żywiące się trawą morską) – nazywane często przez Egipcjan ZIKO. Podczas naszego pobytu udało się dostrzec jednego żółwia i jedną krowę morską. Największą atrakcją tej wycieczki jest ZIKO, którego faktycznie samemu nie łatwo byłoby zobaczyć. Jeśli chodzi o rafę to nie była w tym miejscu wyjątkowo zachwycająca. Przy hotelu Three Corners Equinox Beach Resort  jest atrakcyjniejsza i niejednokrotnie spotykaliśmy również żółwie zatem w naszym wypadku ZIKO to był główny punkt programu. Koszt wycieczki to ok 35 USD / os.

Zemsta faraona 

Chyba każdy słyszał o tzw. Zemście Faraona, która złapać może każdego. Są to problemy żołądkowe spowodowane inną florą bakteryjną. Zalecane jest unikanie lodu w napojach, a także jedzenia świeżych owoców i warzyw z nieznanego źródła. Niestety nie ma nią złotego środka. Nie był to nasz pierwszy wyjazd do Egiptu, ale mimo wszystko pojawiły się problemy natury gastrycznej. Warto mieć ze sobą podczas wyjazdu lek taki jak Nifuroksazyd. W Egipcie odpowiednikiem jest Antinal, który dostaniemy w każdej aptece. Niektórzy, aby zabezpieczyć się przed Zemstą  przed wyjazdem oraz podczas pierwszych dni przyjmują probiotyki, aby wzmocnić swój organizm.

Dodaj komentarz