09-11.02.2018
Łódź i Częstochowa na weekend
( Zielona Góra – Łódź – Częstochowa – Zielona Góra )
Co zobaczyć w Łodzi
Słynna ulica Piotrkowska to najdłuższa ulica w linii prostej w skali kraju. Mierzy ona ok. 4,2 km i jest najbardziej reprezentatywną ulicą w Łodzi. To własnie tutaj znajdują się najważniejsze placówki, banki, restauracje. Część ulicy jest wyłączona z ruchu kołowego i jest dostępna jedynie dla pieszych tworząc centrum kulturalne i turystyczne. Możemy ulicę przespacerować, a także wybrać się na jej zwiedzanie rikszą. Przy Placu Wolności, gdzie ulica się rozpoczyna czekają na chętnych Riksze oferując przejażdżki. Jeśli jednak wybierzemy się na nogach rozpoczynając od wspomnianego Placu Wolności zaraz po prawej stronie przy Piotrkowskiej 3 warto zajść między kamienice, aby podziwiać ciekawą elewację tzw. „Pasaż Róży”. Od strony podwórka ściany są pokryte kawałkami luster tworząc iluminację róż. Projekt został wykonany przez pewną artystkę. Prezentuje się bardzo ciekawie.
Spacerując dalej będziemy mijać różnego rodzaju rzeźby i pomniki, które tworzą Galerię Wielkich Łodzian. Spotkamy m.in. Latarnika, który zapala starą lampę. Twórców Łodzi Przemysłowej czyli pomnik trzech fabrykantów siedzących przy stole. Kierując się dalej ulicą Piotrkowską dojdziemy do Alei Gwiazd stworzonej na wzór tej z Hollywood. Wersja ta obejmuje mosiężne gwiazdy z imieniem i nazwiskiem danego artysty. Brakuje tutaj jednak czegoś wyjątkowego jak np. odcisków rąk.
Zaraz po najdłużej ulicy w Łodzi znajduje się także największe pod względem powierzchni Centrum Handlowe w Polsce czyli Manufaktura. Centrum powstało na terenie dawnego kompleksu fabrycznego. W ramach kompleksu poza sklepami ii restauracjami znajdziemy tutaj hotel, centrum rozrywki i rekreacji, kompleks kulturalny wraz z oddziałami Muzeum Sztuki, Fabryki i Historii Miasta Łodzi.
Muzeum Kinematografii w Łodzi gromadzi filmy, plakaty, elementy scenografii, a także mnóstwo urządzeń technicznych oraz pamiątek związanych z kinematografią. Najciekawszą częścią jest Fotoplastikon Augusta Fuhrmanna oraz Scenografia z filmu „Latająca Maszyna”. Miejsce jest dobre zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Każdy znajdzie dla siebie interesujący temat.
Częstochowa w pigułce
Częstochowa kojarzy nam się głównie z Jasną Górą i prawdą jest, że poza nią nie ma szczególnie co zwiedzać. Należy jednak pamiętać, że Sanktuarium zakonu Paulinów to duży zespół klasztorny i żeby zwiedzić je na spokojnie należy przeznaczyć na to najlepiej parę godzin. Jasna Góra znajduje się w centralnym punkcie miasta. Ulica prowadząca na Jasną Górę w okresie zimowym wypełniona jest budkami z grzanym winem i pamiątkami. Na wzgórze prowadzi alejka, a dla zmotoryzowanych z drugiej strony znajduje się parking. Obok klasztoru znajdziemy wiele sklepów z pamiątkami. Na terenie Sanktuarium oprócz Bazyliki i Kaplicy Matki Bożej z Obrazem zwiedzimy dodatkowo m.in. Arsenał, Skarbiec, Salę Rycerską, Muzeum, a nawet mini zoo. Na zwiedzanie najlepiej udać się w godzinach porannych, a wieczorem warto powrócić, aby podziwiać widok podświetlonej Jasnej Góry, który też robi wrażenie.