Jutlandia Środkowa

09.11-12.11.2017

(Zielona Góra – Poznań – Billund – Vind – Billund – Poznań – Zielona Góra)

Tym razem wybraliśmy się do Danii na weekendowy wypad w odwiedziny do Brata. Korzystając z nowo otwartego połączenia lotniczego z Poznania do  Billund dotarliśmy do celu szybko i sprawnie. Tania linia lotnicza Ryan Air oferuje w tym okresie przeloty nawet od 19 zł / trasę. Przelot trwa 1 h 10 min. Do Poznania dojechaliśmy samochodem, a auto pozostawiliśmy na Parkingu START oddalonym o parę kilometrów od lotniska. Parking ma przystępne ceny natomiast dojazd i nawierzchnia jest słabej jakości.

Lotnisko w Billund

Lotnisko jest nie duże, ale dobrze zorganizowane.  To właśnie w Billund znajduje się Rodzinny Park rozrywki Legoland. Na lotnisku możemy dostrzec wiele akcentów reklamujących Park m.in. postaci z lego. W okresie naszej wycieczki Park był zamknięty dlatego w planach mamy powrócić tutaj wiosną. Legoland jest położony zaledwie 3 km od portu lotniczego w Billund dlatego jest to idealna baza wypadowa na odwiedzenie Parku, który jest świetną atrakcją dla małych i dużych.

Holstebro

Miasto z bardzo ładnym Rynkiem i uliczkami w centrum. W mieście znajduje się wiele rzeźb, które nadają dodatkowego charakteru. Warto przejść się głównymi ulicami rynku.

Okolice Vind

Vind to niewielka miejscowość położona ok 10 km od Holstebro. W okolicy znajduje się bardzo ładne Centrum Naturalne z drogą spacerową wokół stawu oraz pola porośniętego wrzosami. Najlepiej odwiedzić to miejsce  w okresie ich kwitnięcia np. w sierpniu. Wtedy efekt jest najbardziej imponujący. Dla najmłodszych jest tutaj dobrze zagospodarowany plac zabaw. Nieopodal Naturalnego Centrum znajduje się państwowe pole namiotowe/kempingowe. Każdy turysta może skorzystać z tego miejsca. Jest tutaj możliwość rozpalenia ogniska, skorzystanie z WC, a także baraki, w których można przenocować bez potrzeby rozkładania namiotu. Pierwszy raz widzieliśmy tak dobrze wyposażone i przygotowane miejsce dla turystów.

Drugim ciekawym miejscem bardzo blisko miejscowości Vind jest punkt obserwacyjny zwierzyny, a dokładniej jeleni. Jadąc ulicą zauważalny jest znak na poboczu dot. punktu obserwacyjnego. Nie należy wychodzić z samochodu, gdyż zwierzyna wtedy się spłoszy. Prawidłowo obserwuje się z auta. Mnóstwo jeleni widocznych jest z odległości ok 100 metrów. Widok robi olbrzymie wrażenie.

Bovbjerg Fyr

Mała miejscowość Bovbjerg Fyr znana jest z urokliwej latarni usytuowanej tuż przy brzegu morza Północnego oraz pięknej plaży. Widoki są naprawdę wspaniałe. Idealne miejsce na spacery plażą, a także rowerem gdyż jest tutaj droga rowerowa wzdłuż wybrzeża. Latarnia , która stoi na pustej przestrzeni na klifie to prawdziwa perełka dla miłośników krajobrazu. W budynku znajduje się kawiarnia. Zejście z klifu na plażę prowadzą drewniane schodki. Zaś od strony plaży możemy powrócić innym sposobem wspinając się za pomocą zamocowanej liny.

Dodaj komentarz