Tel Aviv, Jerozolima i Morze Martwe

09.03-12.13.2018

Izrael na własną rękę

(Zielona Góra – Wrocław – Tel Aviv – Jerozolima –

Morze Martwe – Wrocław – Zielona Góra)

Izrael zaskoczył nas pozytywnie. Jest bardzo dobrze rozwinięty pod względem turystycznym. Większe miasta są na poziomie europejskim. Mimo różnych opinii czuliśmy się bardzo bezpiecznie. Izrael oferuje mnóstwo miejsc wartych zobaczenia. Najważniejsze atrakcje możemy zobaczyć podczas krótkiego pobytu, ale warto wybrać się tutaj na dłużej.

Transport z lotniska do Tel Avivu w szabat

Bilety lotnicze linią Ryan Air na trasie Wrocław-Tel Aviv zakupiliśmy z 2 miesięcznym wyprzedzeniem w świetnej cenie 180 zł / os. w dwie strony. W takiej cenie nie było nad czym się nawet zastanawiać. Lotnisko Ben Gurion w Tel Avivie położone jest ok 20 km od centrum. Do Tel Avivu przylecieliśmy ok godz. 12:30 w piątek czyli dzień rozpoczęcia szabasu. Bardzo łatwo i tanio dojechać do centrum pociągiem w każdy dzień wyłączając szabas. Mimo, że rozpoczyna się on dopiero po zmierzchu,  w piątek pociągi nie kursują. Jedynym wyjściem pozostaje taksówka, shuttle bus, autostop lub prywatny transport.

W trakcie szabatu transport jest niestety droższy. Na taksówkę do centrum Tel Avivu z lotniska należy przeznaczyć ok 180 NIS. W przypadku shuttle bus najlepiej dokonać z wyprzedzeniem rezerwacji online i w cenie 25$/ os. dojedziemy do centrum.

Tel Aviv – zakwaterowanie i atrakcje

Tel Aviv jest nowoczesny, otwarty i bardzo europejski. To świetne miejsce na wypoczynek dla młodych ludzi. Promenada, która ciągnie się od Starej Jaffy aż po Marinę jest idealna na spacery i wypoczynek na szerokich, piaszczystych plażach. Infrastruktura jest tutaj bardzo dobrze przygotowana m.in dostępne są prysznice na plażach, ławki przy promenadzie, droga rowerowa itp.  Wybierając nocleg warto poszukać obiektu blisko plaży. My wybraliśmy Beachfront Hostel, który jest usytuowany bezpośrednio po drugiej stronie plaży/promenady. Pokoje są z widokiem na plażę, a warunki noclegowe dobre. Na dachu z pięknym widokiem na morze serwowane są śniadania w formie naleśników. Za jedną noc w pokoju ze wspólną łazienką zapłaciliśmy ok 295 zł. Hostel możemy polecić w 100%. Wieczorami są tutaj organizowane wspólne eventy np. tematyczne kolacje.

Carmel Bazar

Powracając do atrakcji Tel Aviviu to poza wymienioną plażą i promenadą na pewno należy wybrać się na Carmel Bazar , gdzie kupimy prawie wszystko od pamiątek, ubrań po świeże owoce i warzywa. Jest tutaj spory ścisk, ale jest to miejsce warte choć chwili uwagi. Wąskie alejki wypełnione świeżymi owocami, przyprawami i słodkościami przyciągają wszystkich turystów.

Stara Jaffa (Old Jaffa)

Wcześniej wspomniana Stara Jaffa (Old Jaffa) to starożytna część miasta zamieszkiwana głównie przez ludność arabską, gdzie znajduje się stary port oraz zabytkowa zabudowa m.in. stara latarnia i wieża zegarowa. Tutaj warto pospacerować po wąskich uliczkach, a także wdrapać się na wzniesienie skąd rozpościera się piękna panorama na nowoczesny Tel aviv i długą plażę.

Jerozolima – zakwaterowanie i atrakcje

Zion Hotel

Podróż z Tel Avivu do Jerozolimy zrealizowaliśmy autobusem , który kosztował ok 20 NIS / os. Z głównego dworca autobusowego w Jerozolimie, gdzie wysiadaliśmy można dotrzeć do centrum i Starego Miasta spacerem na nogach lub dobrze zorganizowany jest tutaj również transport publiczny (tramwaje/autobusy). My do naszego hotelu Zion Hotel dotarliśmy w ok 20 minut pieszo. Hotel jest zlokalizowany w bliskiej odległości od przystanku tramwajowego oraz Starego Miasta. Za dwie noce  w tym obiekcie ze śniadaniami zapłaciliśmy ok 548 zł. Pokoje schludne i czyste, śniadania dobre, a lokalizacja rewelacyjna. W pobliżu znajduje się wiele sklepów, barów, restauracji więc stanowi dobra bazę wypadową.

Bazylika Grobu Pańskiego

Największą atrakcją Jerozolimy jest oczywiście Stare Miasto, na którym głównie skupiliśmy się podczas naszego krótkiego pobytu. Stare Miasto ma przede wszystkim znaczenie kluczowe o podłożu religijnym. Podzielone jest na cztery dzielnice: chrześcijańską, muzułmańską, ormiańską i żydowską. Miasto jest ogrodzone murami obronnymi , a wejść na jego teren możemy wyznaczonymi bramami. Jest ich osiem, ale jedynie siedem jest aktualnie czynnych i otwartych. Stare Miasto ma naprawdę dużą powierzchnię i można się tutaj łatwo zagubić. Warto zarezerwować cały dzień na zwiedzenie wszystkich dzielnic oraz najważniejszych świętych miejsc. Dla chrześcijan najważniejszym miejscem jest Bazylika Grobu Pańskiego. 

Ściana Płaczu

W przypadku judaizmu najświętszym miejscem jest Ściana Płaczu.  Jest ona podzielona na dwie części – dla kobiet i mężczyzn osobno. W przypadku mężczyzn wymagana jest przed wejściem na głowie jarmułka. Są one dostępne bezpłatnie do wypożyczenia przed samym wejściem. Widok na Ścianę Płaczu i modlących się wyznawców judaizmu jest na pewno dużym przeżyciem. Warto zobaczyć to miejsce zarówno w dzień jak i po zmroku. Zawsze jest tutaj dużo turystów oraz wiernych niezależnie od czasu. Często możemy być tutaj świadkami uroczystości bar micwy, w której biorą udział młodzi wyznawcy judaizmu.

Meczet Al-Aksa

Dla religii muzułmańskiej najważniejszym miejscem na Starym Mieście jest Kopuła na Skale oraz Meczet Al-Aksa. Na Wzgórze Świątynne gdzie znajdują się święte miejsca dla religii muzułmańskiej wejdziemy tylko w określonych godzinach (7.30 – 10.00 i 12.30-13.30) oraz przez określone bramy. Niestety nam nie było dane dostać się w te miejsca. Należy pamiętać dodatkowo, że do wnętrz meczetów mogą wejść tylko muzułmanie. Niezależnie od wiary warto odwiedzić wszystkie dzielnice w miarę możliwości. Będąc tutaj można poczuć historię , specyficzny klimat i pewnego rodzaju magię tego miejsca.

Mahaneh Yehuda Market

Oprócz Starego Miasta, na którym można by spędzić mnóstwo czasu polecamy znaleźć chwilę, aby wybrać się na lokalny targ Mahaneh Yehuda Market. Znajduje się on pomiędzy ulicami Jaffa Road oraz Agrippas Street. Miejsce w dzień przepełnione jest przyprawami, owocami, słodkościami oraz warzywami, a wieczorem zamienia się w bar street, gdzie można przysiąść na piwo. Oprócz lokalnego targu zachęcamy do spaceru po dzielnicy żydowskiej w Jerozolimie. Należy pamiętać o odpowiednim ubioru, aby nie spotkała nas żadna przykrość. Przy wejściu na dzielnicę żydowską zobaczymy wywieszone napisy skierowane do turystów, aby szanować kulturę żydowską oraz zasady dot. odpowiedniego ubioru. Tutaj zobaczymy jak toczy się codzienne życie mieszkańców tej części Jerozolimy.

Betlejem

Będąc w Jerozolimie warto wybrać się do pobliskiego Betlejem znajdującego się w Autonomii Palestyńskiej. Dojechać tutaj możemy np. taksówką lub autobusem. My dojechaliśmy do checkpointu (przejście między Autonomią Palestyńską, a Izraelem) autobusem. Przejście przekraczamy pieszo. Po stronie palestyńskiej trzeba być przygotowanym na czekających taksówkarzy oferujących podwiezienie do Centrum i największego zabytku czyli Bazyliki Narodzenia Pańskiego.

Ceny po stronie palestyńskiej są niższe niż w innych miejscach w Izraelu. Warto więc skusić się na taksówkę, gdyż dużo nie zapłacimy. Mając dużo czasu można wybrać spacer, ale trzeba pamiętać, że jest to odcinek liczący ok 3-4 kilometry. Jadąc taksówką lub idąc pieszo punktem obowiązkowym jest przystanek przy murze oddzielającym Betlejem od terytorium izraelskiego, który wypełniony jest muralami o charakterze wolnościowym- zobaczymy tutaj m.in Donalda Trumpa. Kolejny przystanek to wspomniana wcześniej Bazylika Narodzenia Pańskiego. Jeden z najstarszych funkcjonujących Kościołów na świecie wraz z miejscem narodzin Jezusa. Do groty w podziemiach Bazyliki trzeba wystać swoje w kolejce pełnej turystów. W naszym przypadku dotarcie do miejsca narodzin Jezusa trwało około godziny.

Morze Martwe – Kalia Beach

Być w Izraelu i nie wykąpać się w Morzu Martwym to niedopuszczalne ! Zdecydowaliśmy się pojechać do Kalia Beach – jest to plaża prywatna nad morzem Martwym usytuowana najbliżej Jerozolimy. Łatwo dostać się tam autobusem z Dworca Centralnego. Wstęp na cały dzień na plażę kosztuje 59 NIS /os. Nie jest to mało, ale jest to kąpielisko najbliżej Jerozolimy.  Odradzamy kąpiel w miejscach „dzikich” ze względu na niebezpieczne podłoże, które może się zapadać. Niekontrolowane osuwiska błotne są bardzo niebezpiecznie i z tego co słyszeliśmy są najczęstszą przyczyną wypadków nad Morzem Martwym.

Po kąpieli nie jest się w stanie długo wytrzymać bez prysznica w słodkiej wodzie. Kalia Beach jest dobrze zorganizowana. Na plaży jest sklep z kosmetykami, napojami, bar, ratownik, leżaki i parasole,  przebieralnie i co najważniejsze prysznice. Warto mieć ze sobą buty do wody, gdyż wejście nie jest łagodne, a specyficzne podłoże zapada się pod stopami. Jeżeli mamy świeże rany na ciele kąpiel może okazać się bolesna. Nie jest wskazane golenie się bezpośrednio przed kąpielą  z tych samych względów. Sama kąpiel jest wielkim przeżyciem. Każdy musi to spróbować na własnej skórze. Naprawdę warto.

 

5 rzeczy, które trzeba zrobić w Izraelu

 

  1. Zjeść falafela
  2. Wypić świeżo wyciskany sok z granatu
  3. Zakupić pamiątkowy różaniec na Starym Mieście w Jerozolimie
  4. Wykąpać się w Morzu Martwym
  5. Przespacerować wszystkie dzielnice religijne Starej Jerozolimy

 

 

Dodaj komentarz