30.12.2017-03.01.2018
Bukareszt i Timisoara na przedłużony weekend
( Zielona Góra – Berlin – Bukareszt – Timișoara – Berlin – Zielona Góra )
Wyjazd do Rumunii realizowaliśmy linią Ryan Air z Berlina. Bilety na trasie Berlin-Bukareszt-Timisoara-Berlin zakupiliśmy około 2 miesiące przed wylotem w kwocie ok. 800 zł / 2 os. Do Berlina dojechaliśmy samochodem, który pozostawiliśmy na parkingu lotniskowym przy nieczynnym lotnisku Berlin-Brandenburg. Postój przez 5 dni kosztował nas 23 EUR. W cenie zawarty jest transfer na lotnisko Berlin-Schonefeld. Autobus jeździ co około pół godziny, a przejazd trwa zaledwie 10-15 minut. Rezerwacji i płatności można dokonać online drukując potwierdzenie, które będzie potrzebne przy wjeździe na parking.
Jak dojechać do centrum Bukaresztu z lotniska Otopeni ?
Do centrum Bukaresztu łatwo dojechać komunikacją miejską. Linia autobusowa numer 783 dowiedzie nas do centrum skąd metrem/autobusem/tramwajem możemy podróżować dalej do wybranego celu. Bilet kosztuje ok. 3,5 lei. Rozkład jazdy autobusu dostępny jest na stronie oficjalnej lotniska : http://www.bucharestairports.ro/en/
Innym sposobem może być uber, który jest równie dobrym i nie drogim wyjściem. Z lotniska do centrum to koszt ok. 35 lei.
Transport i zakwaterowanie w Bukareszcie
Miejsc noclegowych jest sporo i w różnym przedziale cenowym. My dokonaliśmy rezerwacji przez booking.com w Central Panoramic Apartments Bucharest. Było to praktycznie całe mieszkanie. Lokalizacja w miarę blisko do Piata Victoriei oraz stacji metra skąd mogliśmy wszędzie dotrzeć. Transport miejski nie jest drogi. Można zakupić jednorazowe bilety lub kartę, którą można doładować od razu na większą ilość przejazdów. My kupowaliśmy bilety na bieżąco. Najlepszym środkiem transportu jest zdecydowanie metro. Bilety za jeden przejazd to koszt ok 3-4 RON / os.
Co zwiedzić w Bukareszcie ?
Pałac Parlamentu
Największa (dosłownie) atrakcja Bukaresztu to Pałac Parlamentu (rum. Palatul Parlamentului). Monumentalny budynek, który jest jednym z największych na świecie. Można go podziwiać z zewnątrz jak i wewnątrz. Zwiedzanie w środku jest możliwe tylko w grupach z lokalnym przewodnikiem i z tego co wyczytaliśmy trwa dość długo. Podczas naszej wizyty była przerwa świąteczno – noworoczna i wnętrza nie były dostępne do zwiedzania.
Therme Bucuresti
Termy w Bukareszcie, czyli Therme Bucuresti to jedne z największych źródeł termalnych w Europie. W kompleksie znajdują się trzy strefy tematyczne: strefa basenowa ze zjeżdżalniami „Galaxy”, strefa saun „Elysium” oraz strefa relaksacyjna z jacuzzi „The Palm”. Termy znajdują się w niewielkiej odległości od lotniska. Uberem z centrum Bukaresztu dojedziemy tutaj za ok. 40 lei. Z centrum Bukaresztu np. z Piata Victoriei jeździ również darmowy autobus dedykowany dla użytkowników Term. W święta, wakacje lub inne wolne dni należy nastawić na duże kolejki do kas.
Stare Miasto
Historyczne centrum miasta skupia się w okolicy ulicy Lipscani. Jeśli znajdziecie tą ulicę to zauważycie, że jesteście już na Rynku. Dosłownie czuć tętniące życiem centrum miasta. Pełno to knajpek, barów i restauracji. Tutaj znajdziemy również trochę zabytków sakralnych czy architektonicznych. Na pewno miło jest pospacerować po uliczkach centrum odkrywając co rusz nowe, ciekawe miejsca. Jest gdzie przysiąść na kawę i ciasto w przystępnych cenach, a także gdzie zjeść. Najbardziej znana i polecana Restauracja to Caru ‚ Cu Bere Restaurant. Aby otrzymać stolik trzeba swoje wyczekać. Jeśli nie planujecie tutaj posiłku to warto chociaż zajść do środka, aby zobaczyć gotycki wystrój wnętrza restauracji. Jeśli jednak zdecydujecie się zostać tutaj dłużej polecamy piwo własnej produkcji, kaczkę oraz zupę krem warzywny. Znajdziemy tutaj również typowo rumuńskie, tradycyjne dania jednak trzeba pamiętać, że jest to kuchnia mocno mięsna i dość tłusta, ciężka.
Zaraz obok Restauracji znajduje się piękna , stara cerkiew wraz z dostępnym dla turystów dworem. Można ją zwiedzić również w środku. Na kawę i ciasto proponujemy wybrać się kawałek dalej do Carturesti Carusel , jest to kilkupiętrowa księgarnia z Restauracją na ostatnim piętrze. Wnętrza przepełnione są książkami, czasopismami, gadżetami. Najlepszy widok jest z samej góry- na najwyższym piętrze.
Spacerując po uliczkach starego miasta można dotrzeć do Pasażu Villacrosse – (Pasajul Macca-Villacrosse) tutaj znowu można przysiąść na kawę,drinka lub shishę. Pasaż jest ciekawostką architektoniczną. Dach jest przeszklony i mieni się różnymi barwami zatem w słoneczny dzień będzie on robił największe wrażenie. Niedaleko Pasażu warto zajść pomiędzy dwie kamienice do Pasajul Victoriei . To miejsce wypełnione parasolkami, które robią za świetne ozdoby.
Timișoara transport i zakwaterowanie
Rezerwacji noclegu dokonaliśmy przez nasz ulubiony portal booking.com. Wybraliśmy hotel Central 2* z idealną lokalizacja przy samym Rynku oraz Zamku. Za jedną noc zapłaciliśmy 170 zł / 2 os. Polecamy w szczególności za świetną lokalizację.
Co zwiedzić w Timișoarze?
To piękne miasto położone w zachodniej Rumunii z uroczym Rynkiem oraz ciekawą architekturą. Kamienice na Rynku są warte uwagi. Tutaj nie potrzebne są szczegółowe zalecenia dot. zwiedzania, gdyż spacerując po Rynku odkryjemy różnego rodzaju niespodzianki i atrakcje. Napotkamy wiele architektonicznych i sakralnych perełek, a także rzeźby i pomniki. Głównym punktem Rynku jest Plac Unirii ( Plac Zjednoczenia ), który prezentuje się naprawdę pięknie. Na rozciągającym się na sporym terenie Rynku znajdziemy wiele Restauracji i Kawiarni. Z pewnością możemy polecić Timișoreana Restaurant, gdzie nie tylko napijemy się pysznego lokalnego piwa o tej samej nazwie (polecamy niepasteryzwane Timișoreana), ale i zjemy lokalne przysmaki. Oprócz wyśmienitych napitków mieliśmy okazję spróbować rumuński deser czyli Papanasi. Ciasto tego przysmaku przypomina troszeczkę nasze pączki, ale jest on podawany na ciepło wraz z polewą owocową i śmietaną. Pyszności ! Na dobrą kawę i ciasto w nowoczesnym kolorowym klimacie proponujemy wybrać się do Tucano Coffee.
Ceny i waluta w Rumunii
Walutą w Rumunii jest Lej rumuński (RON). W styczniu 2018 roku przelicznik wynosił 1 RON = 0,90 PLN
Ceny nie są wysokie jak np. w zachodnio-europejskich krajach. Jest przystępnie cenowo i porównywalnie do Polski. Niekiedy taniej , a niekiedy drożej w zależności od produktów. Przykładowe ceny poniżej:
Woda 2l w Bukareszcie – 3-4 RON
Piwo w Restauracji (o,5 l) Timisoara – ok 8-10 RON
Papanasi (rumuńskie pączki z serem i śmietaną) Timisoara- ok 8-10 RON
Magnez na lodówkę Timisoara – 6 RON
Kawa na Rynku w Bukareszcie – 10-15 RON
Placinte z ziemniakami – 6 RON