Bruksela i Brugia

31.05-02.06.2018

(Zielona Góra – Wrocław – Bruksela – Brugia –

Bruksela – Wrocław – Zielona Góra)

 

Frytki belgijskie, czekolada, gofry czy piwo to jedne z najbardziej popularnych symboli Belgii. Tego wszystkiego udało nam się skosztować podczas krótkiego wyjazdu do Belgii. Jeden cały dzień wystarczył nam na zwiedzenie najważniejszych miejsc zarówno w Brukseli jak i w Brugii.

Co zwiedzić w Brukseli

Cała okolica Rynku robi olbrzymie wrażenie. Warto pospacerować i pobłąkać się po mniejszych i większych uliczkach przepełnionych restauracjami, barami, sklepami z czekoladą i goframi.

W samym sercu miasta znajduje się Grand Place czyli jeden z  najładniejszych rynków Europy. Na środku króluje piękny, gotycki Ratusz, a Plac otoczony jest zabytkowymi kamienicami. W godzinach wieczornych są one widowiskowo podświetlane. Polecamy wybrać się na Rynek zarówno w dzień jak i po zmroku. O każdej porze Plac tętni życiem i spotkamy tutaj mnóstwo turystów siedzących min. bezpośrednio na chodniku i podziwiających to wyjątkowe miejsce.  Co jest ciekawostką co dwa lata środek placu jest przyozdabiany dywanem z kwiatów.

Jednym z najsłynniejszych symboli miasta jest Manneken Pis. To fontanna przedstawiająca figurkę siusiającego chłopca. Symbol  pochodzi z XVII wieku i ma już wieloletnią tradycję. Podczas uroczystości i świąt chłopiec często przebierany jest w stroje ludowe.  Wszystkie te kostiumy przechowywane są w Muzeum Miasta Brukseli. Niewiele osób wie, że po drugiej stronie Rynku jest druga rzeźba czyli Jeanneke Pis. Druga postać przypomina siusiającą dziewczynkę. Jest ona usytuowana przy wąskiej, uliczce z barami . Wchodząc w ślepą ulicę rzeźbę znajdziesz po prawej stronie.

W związku z tym, iż Bruksela to stolica i  centrum Unii Europejskiej warto wybrać się do Parlamentarium (wstęp wolny).Znajduje się ono zaraz przy budynku Parlamentu Europejskiego i jest to centrum dla zwiedzających. W Parlamentarium otrzymujemy słuchawki w języku, który nas interesuje. Przy każdym z punktów, a jest ich naprawdę dużo możemy odtworzyć komentarz dot. miejsca, przy którym się znajdujemy. Jest tutaj wiele interaktywnych gier i urządzeń, dzięki którym możemy poznać historię Unii Europejskiej. Można tu spędzić spokojnie parę godzin. Polecamy zarówno dla małych jak i dużych.

Bruksela – miasto komiksów

Chyba każdy odwiedzający Brukselę będzie w stanie zauważyć przynajmniej jeden mural na ścianie bloku czy kamienicy prezentujący postacie z komiksów. W Belgii komiksy są bardzo ważną gałęzią kultury i rozrywki. Twórców komiksów jest tutaj bardzo wielu. Miasto jest przyozdobione malunkami, które można zauważyć prawie na każdym kroku.

Jak dotrzeć z Brukseli do Brugii

Bardzo dobre połączenia w przystępnych cenach oferuje linia autobusowa FlixBus. Skorzystaliśmy właśnie z tego przewoźnika kupując bilety online jeszcze przed podróżą w cenie 19 zł/os. Autokary są dobrze wyposażone z darmowym wi-fi. W przypadku opóźnień, które się zdarzają informacja przychodzi sms-em.

Brugia- komunikacja

Dworzec kolejowy i przystanek autobusów FlixBus jest w bliskiej odległości od historycznego centrum więc można spokojnie dojść do niego pieszo w około 15-20 minut. Samo centrum nie jest duże więc wszystkie zabytki i atrakcje jesteśmy w stanie zwiedzić na piechotę. Większość hoteli/hosteli jest usytuwane w bardzo bliskiej odległości od centrum. My zatrzymaliśmy się w St. Christopher’s Inn Hostek at The Bauhaus. Cena za jeden nocleg wynosiła 354 zł.

Co zwiedzić w Brugii

Brugia charakteryzuje się przepiękną średniowieczną zabudową. Tutaj czuć jakby czas się zatrzymał. Cała historyczna część miasta jest wpisana na Światową Listę UNESCO.

Najbardziej efektowny jest główny Plac Rynku, na którym znajduje się symbol miasta Belfort. To średniowieczna pięknie prezentująca się dzwonnica. Jeszcze piękniejszy jest widok ze szczytu dzwonnicy. Za opłatą możemy wejść na samą górę, gdzie jest dostępna platforma widokowa. Aby do niej dotrzeć należy pokonać sporą liczbę krętych schodów (ponad 350 stopni). Warto przyjść z samego rana na otwarcie, gdyż ustawiają się tutaj dość duże kolejki turystów.  Na górę może wejść w jednym czasie jedynie ograniczona liczba gości. Widok z samej góry zapiera dech w piersiach. Warto przeczekać swoje w kolejce bo panorama rekompensuje wszystkie niedogodności.

Brugia – Wenecja Północy

Z powodu wielu występujących w Brugii kanałów i mostów jest ona nazywana często Wenecją Północy. Najlepiej zwiedzać historyczne centrum na piechotę. Spacerując po mostkach i uliczkach możemy dostrzec najmniejsze szczegóły. Dodatkowo warto skusić się na zakup rejsu i podziwiać uroki miasta z łódki . W wielu miejscach przy kanałach zauważymy przystanki skąd wypływają turystyczne łódki. Jednak trzeba pamiętać, że tego typu atrakcja jest bardzo oblegana.

Co zjeść , co wypić ?

W całej Belgii zobaczymy mnóstwo miejsc , gdzie możemy skosztować słynne frytki belgijskie. Jednak nie  jest sukcesem kupić je w pierwszym lepszym barze, a spróbować na prawdę dobrą porcję frytek. W Brugii polecamy The Potato Bar , do którego trafiliśmy przypadkiem i był to świetny wybór. Do wyboru są tutaj frytki z różnego rodzaju posypkami oraz pierzynkami. Do tego bar serwuje przepyszne sosy. Polecamy !

Jak już zjemy pyszne frytki belgijskie to czas skosztować prawdziwego belgijskiego piwa. Różne jego rodzaje warzone na miejscu dostaniemy w Bruges Beer Experience. Tutaj mamy możliwość zakupienia pakietu żetonów, które wymieniamy na wybrane lane piwo. Jest ich sporo do wyboru m.in. dark beer, pale, blonde i inne. Bardzo klimatyczne miejsce w samym centrum. Dodatkowo oprócz Baru znajdziemy tutaj Muzeum Piwa oraz sklep z pamiątkami , gadżetami i piwem.

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz