Barcelona

 

06-09.03.2016

Barcelona na weekend

(Zielona Góra – Berlin-Barcelona – Berlin – Zielona

Góra)

Barcelona zawsze była na naszej liście miast, które chcielibyśmy zwiedzić. Około 2-3 miesiące przed wylotem zakupiliśmy bilety liniami Ryanair/EasyJet w niewielkiej kwocie (ok 250 zł / os/ dwie strony). Najkorzystniej cenowo i najbliżej naszego miejsca zamieszkania było lotnisko Berlin Schonefeld, z którego wylatywaliśmy.

Parking przy lotnisku Berlin-Schonefeld

Do Berlina dojechaliśmy samochodem, gdzie przy lotnisku pozostawiliśmy je na parkingu firmy Mein-Parken. Sprawdzone miejsce, dobrze zlokalizowany parking, transfer bezproblemowy i szybki, miła obsługa. Za okres 4 dni zapłaciliśmy 35 EUR. Rezerwacji dokonaliśmy online z płatnością na miejscu.  Jedyna wskazówka, o której należy pamiętać to w miejscowości, w której parking się znajduje jest radar prędkości. W porze nocnej ograniczenie jest na tym odcinku wyjątkowo niskie bo do 30km. My byliśmy jednymi z tych, którzy nie zauważyli tego ostrzeżenia. Po powrocie otrzymaliśmy list ze zdjęciem i mandatem. Warto więc zwrócić uwagę na odcinek zaraz przed parkingiem.

Barcelona – które lotnisko wybrać ?

Należy pamiętać wybierając się do Barcelony, aby był to przelot do portu lotniczego El-Prat, który jest  ok 10 km od centrum Barcelony. Drugie lotnisko usytuowane jest w Gironie ok 90 km od Barcelony więc trzeba być przygotowanym na dłuższy i  droższy transfer.

Komunikacja miejska i zakwaterowanie w Barcelonie

Jeśli planujecie poruszać się komunikacją miejską to warto zakupić przed wyjazdem ( zakup wcześniejszy online upoważnia do tańszej ceny – 10% zniżki) kartę Hola BCN na 2,3,4 lub 5 dni dzięki, której można poruszać się bez limitu przez wybrany okres czasu komunikacją miejską ( metro, autobusy). My zakupiliśmy wersję na 4 dni za 24,75 EUR. Po przylocie odebraliśmy tylko karty w automacie biletowym i do centrum jechaliśmy już metrem w ramach wykupionej karty. Hotel zarezerwowaliśmy na booking.com . Hotel nazywa się  Medicis 2* i jest zlokalizowany w pobliżu Sagrada Familia. Za 3 noce ze śniadaniem zapłaciliśmy 167,67 EUR = ok. 709 PLN + podatek miejski opłacony bezpośrednio w hotelu (ok. 1 EUR /dzień/os). Otrzymaliśmy pokój na ostatnim piętrze z dużym tarasem i pięknym widokiem na miasto. Pokój przestronny i czysty. Śniadania w formie bufetu, szeroki wybór więc każdy znajdzie coś dla siebie. Blisko jest również do  przystanku autobusowego oraz metra.

Co zwiedzić w Barcelonie ?

Sagrada Familia

Sagrada Familia to hit czy kit ?  Opinie są różne. Zwiedzanie od środka naszym zdaniem jest zupełnie nieadekwatne do ceny zatem kciuk w dół. Zakupiliśmy bilety online przed wyjazdem, aby uniknąć kolejek – koszt to 15 EUR / os. za bilet podstawowy. Jeśli chcemy wejść na wieże należy dodatkowo zapłacić. O wiele większe wrażenie Bazylika robi z zewnątrz niż wewnątrz. Dla nas to trochę przereklamowana atrakcja, ale z ciekawą historią.

Park Güell

Pozostajemy w klimacie znanego  Antonio Gaudíego. To duży park z elementami architektury wspomnianego architekta. Park dzieli się na dwie części zewnętrzną i wewnętrzną. Ta pierwsza jest dostępna dla wszystkich. Jest tutaj dużo ładnych terenów spacerowych. Druga część jest zamknięta i objęta biletami wstępu ( ok. 8 EUR/ os ). W tej części znajdują się głównie prace Gaudiego. Z zewnętrznej części niektóre możemy zaobserwować z odległości, ale nie zobaczymy np. znanej Salamandry wykonanej z kolorowej, charakterystycznej mozaiki. Zwiedziliśmy tylko część zewnętrzną.

Teleferic de Montjuic

Kolejka linowa, którą można łatwo i przy okazji w ciekawy sposób dostać się na wzgórze Montjuic, gdzie znajduje się zamek. Poza spacerem wokół zamku lub wizycie w środku (dodatkowo płatna) mamy tutaj możliwość podziwiania bardzo ładnych widoków na Barcelonę z różnych stron oraz port. Wjazd nie trwa długo.  Bilety są w cenie ok  7 EUR / os . Dobrym rozwiązaniem, które również wykorzystaliśmy jest zakup biletu tylko w jedną stronę, a powrotną drogę przebyć spacerem.

Camp Nou

Słynny stadion klubu FC Barcelona.. Sama wizyta z zewnątrz oraz w sklepie jest warta uwagi. Dla miłośników piłki nożnej polecamy zwiedzanie od środka choć bilety są dość drogie. Do stadionu dojedziemy m.in. dogodnym połączeniem autobusowym.

Arc the Triomf

Łuk triumfalny, czyli Arc the Triomf to budowla, którą ciężko przeoczyć. Piękny duży łuk to wrota , które prowadzą szeroką aleją w stronę Park de la Ciutadella. Parki w Barcelonie są bardzo ładne, zadbane z dużą przestrzenią dla odwiedzających. Wspomniany Park de la Ciutdaella utkwił nam w pamięci najbardziej, a przede wszystkim kolejna piękna budowla wraz z fontanną, która nadaje jeszcze większej magii tego miejsca czyli piękna kaskada – Font de la Cascada . W parku możemy popływać łódką, odwiedzić ogród zoologiczny lub muzeum zoologiczne czy po prostu zrelaksować się i pospacerować.

La Rambla, La Boqueira

Nnajbardziej tętniąca życiem ulica i chyba najczęściej odwiedzane miejsce przez turystów w Barcelonie. Zawsze jest tutaj tłok i ciężko znaleźć wolne miejsce w pobliskich knajpach i barach. Znajdziemy tu wiele sklepów z pamiątkami, straganów, a także pojawią się występy ulicznych artystów. W jednej z uliczek odchodzących od La Rambli znajdziemy miejski bazar La Boqueira . Jest tutaj prawie wszystko, owoce morza, słodycze, warzywa, przyprawy i inne przysmaki.

Kamienice Gaudiego

Zaprojektowane zostały przez wielkiego artystę. Ten charakterystyczny styl trzeba koniecznie zobaczyć ! Oglądając budowle widać infantylność artysty i ich specyficzny charakter. Budynków jest kilka, My widzieliśmy m.in Casa Mila oraz Casa Batllo.

L’Aquarium de Barcelona

Oceanarium czyli L’Aquarium de Barcelona ma naprawdę bardzo bogatą ofertę. Zwiedzanie zajęło nam ponad godzinę, a fauna i flora, która jest tutaj dostępna trzeba przyznać jest zróżnicowana i warta uwagi. Lokalizacja Oceanarium jest również bardzo sprzyjająca, gdyż jest ono ulokowane niedaleko plaży i dzielnicy Barcelonety, którą również trzeba zwiedzić. Usypana plaża jest szeroka  i piaszczysta. W sezonie jest tutaj na pewno olbrzymi tłok. Zaraz obok jest świetnie zagospodarowana promenada, która ciągnie się wzdłuż plaży.

Dodaj komentarz